Brokuły to warzywa kapustne z rodziny krzyżowych. Słyną ze swoich właściwości zdrowotnych dzięki dużej zawartości witamin i mikroelementów. Brokuły zawierają dwa razy więcej witaminy C niż pomarańcze, są pełne minerałów (wapń, fosfor, potas, magnez) oraz przeciwutleniaczy (karotenoid – luteinę). To wszystko sprawia, że pomagają przeciwdziałać rozwojowi nowotworów i chorób układu krążenia. Najlepiej podawać je na surowo, ugotowane na półtwardo lub dokładnie rozgniecione – uwalniają w ten sposób moc swoich właściwości zdrowotnych. Dzięki takim czynnościom jak krojenie, tarcie, blanszowanie i gotowanie w brokułach uaktywnia się sulforafan, wyjątkowy związek o właściwościach przeciwzapalnych, przeciwnowotworowych i neuroprotekcyjnych.
Przygotowanie brokułów jest bardzo łatwe: odetnij od łodygi niewielkie różyczki, a łodygę pokrój w dużą kostkę lub plastry i umyj. Brokuły najlepiej gotować na parze – dzięki temu pozostaną chrupiące i pełne składników odżywczych – niezależnie od tego czy są świeże, czy mrożone. Można je też blanszować we wrzącej wodzie z odrobiną soli, a następnie odcedzić i zanurzyć w zimnej wodzie, aby zachować ich intensywnie zielony kolor.
Z czym smakują najlepiej? Ze szczyptą soli, z sosem serowym w zapiekance, jako dodatek do makaronu, usmażone na patelni z oliwą, cytryną i warzywami… Istnieją tysiące sposobów na gotowanie brokułów! Z pewnością ulegniesz smakowi kremowej zupy z brokułów z dodatkiem odrobiny śmietany, pieprzu i sera pleśniowego. Ponadto brokuły świetnie komponują się z kiełbasą, wędzonym boczkiem, łososiem oraz jajkami.